GAJDAW


MOJE KSIĄŻKI

Książka pt. Git. Recipes
Książka pt. Git. Rozproszony system kontroli wersji
Książka pt. PhpStorm Starter
Książka pt. Symfony w przykładach
Książka pt. GIMP. Praktyczne projekty. Wydanie II
Książka pt. PHP, MySQL i MVC. Tworzenie witryn WWW opartych na bazie danych
Książka pt. PHP. Praktyczne projekty

PROGRAMY

Varia

1. Google Chart API — prosty sposób umieszczania wykresów na stronach WWW

Usługa Google Chart API służy do generowania wykresów. Parametry wykresu przekazujemy w adresie URL, zwracany wykres jest obrazem PNG. W stosunku do bibliotek stosowanych po stronie serwera (np. ChartDirector, JpGraph) Google Chart API ma dwie ważne zalety: jest niezależna od platformy oraz nie wymaga instalacji żadnego oprogramowania. Biorąc pod uwagę fakt, że dostęp do Google Chart API jest bezpłatny i nieograniczony, z pewnością warto poznać tę metodę generowania wykresów.

2008-08-01

2. Google AJAX Search API

Google AJAX Search API to biblioteka JavaScript zapewniająca programistyczny dostęp do zasobów wyszukiwarki Google. Początkowo dostępne wyłącznie jako zestaw skryptów JavaScript, obecnie Google AJAX Search API stosuje model REST. Pozwala to na implementację wyszukiwarek zarówno w JavaScript/Ajax jak i po stronie serwera (np. w PHP).

2008-08-01

3. Yahoo! Search Web Services

Firma Yahoo! udostępnia programistom aplikacji internetowych zestaw usług określanych jako Yahoo API. Pozwalają one na dostęp do zasobów Yahoo z poziomu aplikacji. W ten sposób możemy m.in. przygotować własną wyszukiwarkę lub zbadać linki zwrotne przychodzące do serwisu.

2008-06-01

4. Przyjazne adresy mod_rewrite. Wprowadzenie

Przyjazne adresy URL wyglądają, jak nazwy statycznych plików HTML, np. lorem.html , ipsum.html . W istocie są to odwołania do skryptów PHP, które bardzo często zawierają zmienne URL, np. index.php?id=13&tresc=artykul . Artykuł opisuje, w jaki sposób przyjazne URL-e zaimplementować wykorzystując moduł serwera Apache mod_rewrite . Dodatkowo, w otrzymanym rozwiązaniu adresy odwołujące się bezpośrednio do skryptów PHP zostają wyeliminowane. Jedynymi poprawnymi adresami są adresy przyjazne.

2008-05-01

5. Przyjazne adresy URL ForceType . Tutorial

Dyrektywa konfiguracyjna ForceType serwera Apache ustala typ MIME pliku. W ten sposób plik o nazwie katalog , pozbawiony rozszerzenia .php , może być wykonywany jako skrypt PHP. Umożliwia to implementację tzw. przyjaznych adresów URL .

2008-01-01

6. Obsługa błędów 404 Not Found w Apache/PHP. Przewodnik

Wędrując po internecie niejednokrotnie natrafimy na błędne adresy URL. Czasami przyczyną błędu jest przeniesienie strony WWW do innego folderu, kiedy indziej — literówka w adresie URL. Jeśli adres URL wskazuje nieistniejący plik, wówczas internauta ujrzy komunikat o błędzie. Artykuł opisuje, w jaki sposób przygotować własne strony błędów 404 wykorzystując serwer Apache oraz skrypty PHP.

2007-12-01

7. Pliki robots.txt i sitemap.xml . Kontrola zachowania robotów internetowych

Roboty internetowe (ang. web spiders , web crawlers ) przez cały czas przemierzają internet analizując, archiwizując oraz indeksując znalezione zasoby. Administrator serwisu WWW może w pewnym stopniu kontrolować zachowanie robotów odwiedzających jego witrynę. Umożliwiają to pliki robots.txt oraz sitemap.xml . Pierwszy z nich, robots.txt , pozwala na blokowanie dostępu do wybranych podstron serwisu dla konkretnych robotów. Drugi, sitemap.xml , zachęca roboty do szybszego i dokładniejszego indeksowania.

2007-12-01

8. Exif oraz IPTC — metadane opisujące obrazy cyfrowe

Standardy Exif (ang. Exchangeable image file format ) oraz IPTC (ang. International Press Telecommunications Council ) umożliwiają zapis metadanych w obrazach cyfrowych. Plik graficzny (np. JPEG) może zawierać — oprócz samej fotografii — informacje o autorze, słowa kluczowe, opis oraz parametry i ustawienia aparatu. Artykuł opisuje metody odczytu oraz modyfikacji danych Exif i IPTC przy użyciu kilku programów użytkowych oraz skryptów w języku PHP.

2007-06-01

9. Subversion — system kontroli wersji

Systemy kontroli wersji ułatwiają grupową pracę wielu programistów nad jednym projektem. Pozwalają one na współbieżną współpracę poprzez Internet wielu osób nad tym samym kodem źródłowym. Najbardziej popularnym systemem kontroli wersji jest CVS wykorzystywany między innymi przy tworzeniu interpretatora PHP. Z racji na kilka wad systemu CVS pięć lat temu powstał system Subversion , nazywany również SVN , który stopniowo zastępuje CVS . W artykule opiszę główne cechy systemu Subversion i pokażę, w jaki sposób możesz rozpocząć wykorzystywać SVN we własnych projektach.

2007-04-01

10. Czcionki na stronach WWW

Teksty na stronach WWW stwarzają liczne problemy. Już sam wybór kroju i wielkości czcionki nie jest wyborem łatwym. W artykule omówię zagadnienia dotyczące czcionek na stronach WWW oraz przedstawię najlepsze współczesne rozwiązania wyboru czcionki i jej wielkości.

2007-03-01

11. Rozdzielczość ekranu, szerokość okna przeglądarki, szerokość układu strony WWW

Jednym z ważniejszych założeń webmasteringu jest to, by strona WWW była poprawnie wyświetlana na wielu różnych urządzeniach, w wielu różnych środowiskach. Wynikają z tego liczne trudności i komplikacje. Część kłopotów dotyczy rozdzielczości ekranu urządzenia, na którym wyświetlana jest witryna WWW.

2007-02-01

12. Quirks mode, strict mode — dwa tryby pracy przeglądarek internetowych

Współczesne przeglądarki internetowe posiadają dwa tryby pracy: quirks mode (ang. tryb wstecznej zgodności, tryb dziwactw) oraz strict mode (ang. tryb standardów). Myśląc o tworzeniu witryn zgodnych ze standardami powinieneś uwzględniać tryb pracy przeglądarki.

2007-01-01

13. Firefox - wtyczki dla programistów WWW

Najważniejsze rozszeżenia Firefox-a , które są mi niezbędne w codziennej pracy, to: HTML Validator , Web Developer Toolbar , FireBug oraz LiveHTTPHeaders . Z pozostałych wymienionych wtyczek korzystam sporadycznie lub nie korzystam wcale.

2006-10-15

14. Przyjazne adresy URL w praktyce

O tym jak dużą rolę odgrywają adresy URL może świadczyć choćby jedna z porad zawartych na witrynie konsorcjum WWW ( http://www.w3c.org ): „Świetne adresy URI nie zmieniają się” . (org. „Cool URIs don't change” ). Jak zatem dokonywać modyfikacji silnika witryny WWW, by zmiany implementacji nie dezaktualizowały adresów URL? Jak zamienić mało atrakcyjne adresy index.php?id=666 na statyczne index_666.html ? Rozwiązaniem problemu są przyjazne adresy URL, których zastosowanie wyjaśnię omawiając cztery przykłady.

2006-08-01

15. Witryna przeznaczona do druku

Witryny internetowe są zazwyczaj przygotowane do wyświetlania na monitorze komputera. W przypadku artykułów, książek czy materiałów przeznaczonych do pracy z dala od komputera, na przykład nut, schematów elektronicznych czy planów modelarskich, konieczne jest wydrukowanie treści witryny. Jeżeli jednak serwis nie jest opracowany z uwzględnieniem „potrzeb” drukarki i papieru, to rezultat będzie opłakany. W artykule zajmiemy się przygotowaniem witryny WWW w taki sposób, by wydruki były atrakcyjne lub co najmniej czytelne.

2006-04-01

16. Inspektor DOM, czyli o tym, jak analizować strony WWW

Podczas nauki tworzenia stron WWW niezastąpionym narzędziem jest Inspektor DOM. Ułatwia on analizę witryny poprzez przedstawienie elementów HTML w postaci drzewa. Wystarczy, że w drzewie wskażemy interesujący nas znacznik, a Inspektor uwidoczni go na stronie dodając migającą czerwoną obwódkę. Inspektor DOM jest prosty w użyciu, bardzo wygodny i ze wszech miar godny polecenia tym wszystkim, którzy go jeszcze nie znają.

2006-04-01

17. ĄŚŹ, czyli polskie ogonki w Internecie

Polskie znaki diakrytyczne, nazywane powszechnie ogonkami, powodują liczne kłopoty podczas tworzenia stron WWW. Artykuł wyjaśnia, w jaki sposób pokonać trudności dotyczące poprawnego wyświetlenia ogonków, przetwarzania, w tym zamiany wielkości liter oraz sortowanie napisów, a także umieszczania tekstów w bazie danych i przekazywania napisów pomiędzy różnymi językami programowania.

2005-11-01

18. Ukrywanie kodu HTML przed ciekawskimi

Czy stronę WWW można zabezpieczyć przed ciekawskimi użytkownikami w taki sposób, by podejrzenie źródła, czyli kodu HTML, było niemożliwe? To pytanie nurtuje wielu użytkowników Internetu. Próbując udzielić na nie odpowiedzi przeanalizujemy techniki, jakie mogą być zastosowane do zaszyfrowania witryny.

2005-10-01

19. Skrypty JavaScript ułatwiające przetwarzanie formularzy

Oprogramowanie formularza w języku JavaScript niesie za sobą kilka korzyści, które zwiększają komfort pracy użytkownika. Typowymi przykładami są wstępne sprawdzenie poprawności danych bez konieczności kontaktu z serwerem, ograniczenie powierzchni zajmowanej przez formularz dzięki zastosowaniu kontrolek, które automatycznie wysyłają formularz, wymuszenie poprawnych danych poprzez zablokowanie niedozwolonych klawiszy czy wyświetlanie znikających podpowiedzi w polach tekstowych (podpowiedzi znikają po umieszczeniu kursora wewnątrz kontrolki). W artykule omówimy najczęściej spotykane skrypty JavaScript , które ułatwiają wypełnianie formularzy.

2005-07-01

20. Ataki XSS oraz CSRF na aplikacje internetowe

Jeśli aplikacja internetowa, w jakimkolwiek miejscu, wysyła do klienta niesprawdzony kod HTML pobrany z zewnątrz, to jest ona podatna na ataki typu XSS oraz CSRF. Przykładowe włamania omówione w artykule należy traktować jako ważny argument wymuszający walidację wszystkiego, co aplikacja pobiera z zewnątrz i wysyła do przeglądarki użytkownika.

2005-07-01

21. Statystyki odwiedzin witryny WWW

Dane na temat odwiedzin witryny umożliwiają szczegółowe śledzenie poczynań internautów. Dysponując informacjami dotyczącymi popularności poszczególnych działów i podstron twórcy serwisu mogą dostosowywać zawartość do potrzeb klientów. Stosując jeden z darmowych programów Webalizer , Geolizer , Analog lub AWStats możemy niewielkim kosztem poznać wiele ciekawych szczegółów dotyczących gości naszej witryny oraz ich zachowania podczas wizyt.

2004-08-01

22. Profesjonalne wykresy na stronach WWW: biblioteka ChartDirector

Dobrze przygotowany wykres przekazuje więcej informacji niż wiele zdań tekstu. Kursy walut, statystyki odwiedzin serwisów, ceny produktów, wydajność oprogramowania to tylko niektóre, najbardziej popularne wykresy, z jakimi spotykamy się niemal codziennie. Artykuł przedstawia obiektową bibliotekę ChartDirector . Wykorzystując klasy zdefiniowane w bibliotece możemy w łatwy sposób wzbogacić serwis WWW o atrakcyjne wykresy.

2004-03-01

23. Dynamiczne menu w CSS oraz JavaScript

W początkowym okresie rozwoju Internetu odsyłacze hipertekstowe miały charakterystyczne formatowanie: niebieski kolor oraz podkreślenie. Dzisiaj wiele witryn stosuje różne metody wizualnego uatrakcyjnienia hiperłączy. Umieszczenie kursora myszki nad elementami menu często powoduje zmianę koloru hiperłącza, grubości czcionki czy podkreślenie. Język JavaScript stwarza możliwości oprogramowania zdarzeń onMouseOut oraz onMouseOver dowolnym elementom języka HTML, dzięki czemu nasza witryna może zmieniać swój wygląd pod wpływem ruchu myszki. W artykule przedstawimy metody realizacji dynamicznego menu z wykorzystaniem CSS, JavaScript oraz PHP.

2003-07-01

24. Ikona strony WWW

Przeglądarka Internet Explorer w wersji od 5.0 wyświetla w polu adresu ikonkę reprezentującą dany serwis. Ikona przedstawia zazwyczaj logo i ułatwia wybór strony z zakładki "Ulubione". Artykuł wyjaśnia, w jaki sposób przygotować i dołączyć do strony WWW ikonkę przedstawiającą logo serwisu, a także opisuje jak zbadać popularność naszej strony.

2003-06-01

25. multiIMG - Wiele ilustracji zamiast jednej

Znacznik <IMG src="plik.jpg"> służy do umieszczania ilustracji na stronach WWW. Przy tworzeniu stron zawierających wiele ilustracji wygodny byłby znacznik <MultiIMG src="katalog"> wstawiający na stronę wszystkie pliki graficzne z wybranego folderu. Wprawdzie język HTML nie umożliwia definiowania własnych znaczników, jednak stosując php możemy to ograniczenie łatwo ominąć.

2003-01-01


Reklama

Szkolenia z Zend Framework 2.0