GAJDAW


MOJE KSIĄŻKI

Książka pt. Git. Recipes
Książka pt. Git. Rozproszony system kontroli wersji
Książka pt. PhpStorm Starter
Książka pt. Symfony w przykładach
Książka pt. GIMP. Praktyczne projekty. Wydanie II
Książka pt. PHP, MySQL i MVC. Tworzenie witryn WWW opartych na bazie danych
Książka pt. PHP. Praktyczne projekty

PROGRAMY

HTML i CSS

1. Edycja kodu HTML/XHTML/CSS w edytorze NotH

Program NotH jest bezpłatnym edytorem kodu XHTML/CSS. Zawiera on paletę szablonów , która ułatwia wprowadzanie znaczników XHTML oraz właściwości CSS. Paleta jest ściągawką udostępniającą w wygodny sposób wszystkie elementy XHTML 1.0 oraz dużą część właściwości CSS 2.1. Eliminuje to konieczność kopiowania i wklejania fragmentów specyfikacji HTML, XHTML czy CSS. Najczęściej wykorzystywane szablony kodu mogą być wstawiane skrótami klawiszowymi. Dzięki dublowaniu skrótów klawiszowych oraz kontekstowemu (tj. zależnemu od rozszerzenia edytowanego pliku) udostępnianiu szablonów, te same skróty klawiszowe realizują różne inne w dokumentach .html , a inne w dokumentach .css . W ten sposób efektywna edycja kodu XHTML/CSS wymaga zapamiętania zaledwie kilkunastu skrótów klawiszowych.

2007-09-01

2. Semantyczny XHTML, część 3

Kontynuując rozważania na temat semantyki, zajmiemy się kwestiami niedostatków semantycznych języka XHTML, czy raczej języków XHTML/CSS. Niestety, bardzo często różne kwestie praktyczne wymuszają tworzenie dokumentów, zawierających rozwiązania niesemantyczne. Ponadto, analizując kilka przykładów, powiążemy pojęcia semantyki i struktury oraz wyciągniemy wnioski na temat wpływu klas na semantykę dokumentu.

2007-05-01

3. Semantyczny XHTML, część 2

W kolejnym spotkaniu z semantyką języka XHTML skupię się na podaniu praktycznych rozwiązań kilku często spotykanych problemów oraz przedstawię złożenia XHTML — technikę łączenia elementów XHTML w celu nadania bardziej szczegółowego znaczenia większemu fragmentowi tekstu.

2007-04-01

4. Semantyczny kod XHTML

W odniesieniu do stron WWW coraz częściej mówi się o tzw. semantycznym kodzie XHTML . W artykule wyjaśnię, na czym owa semantyczność polega.

2007-03-01

5. Przyciski rollover w CSS

W artykule opiszę uniwersalną metodę wykonywania przycisków reagujących na najechanie myszką. Opisane rozwiązanie bazuje wyłącznie na CSS, dzięki czemu dostajemy maksymalnie zwięzły kod XHTML. Dodatkowa korzyść polega na tym, że etykieta przycisku jest tekstem w XHTML. Tekst taki nie tylko podlega skalowaniu, ale także łatwo go wymienić.

2007-02-01

6. Przygotowanie skórki strony WWW na podstawie pliku XCF

Plik XCF zamieniamy na szablon strony WWW krojąc go. Przygotowując kod HTML warto zwrócić uwagę na: wygląd w kilku przeglądarkach, poprawność, pracę w trybie standardów (z uwzględnieniem błędu interpretacji szerokości pudełka przez IE5), style do druku, stałe wymiary obrazów oraz atrybuty alt i title .

2006-12-01

7. Zamiana obrazu XCF na szablon strony

Przygotowanie obrazu w formacie XCF jest pierwszym etapem wykonania szablonu strony WWW. W artykule zajmiemy się przekształceniem pliku graficznego XCF w witrynę WWW. Szczególną uwagę zwrócimy na kilka haczyków dotyczących poprawności kodu HTML oraz wyglądu witryny w starszych przeglądarkach.

2006-11-01

8. HTML: dwupunktowe rollovery ze wskaźnikiem wybranej opcji

Wykorzystując efekty typu rollover możemy pokusić się o dodanie wskaźnika wybranej opcji. Wskaźnik taki będzie informował użytkownika o bieżąco dokonanym wyborze.

2006-10-01

9. HTML czy XHTML

W chwili obecnej (kwiecień 2006) w Internecie obowiązują dwa języki: starzejący się już HTML oraz zastępujący go XHTML. Artykuł jest próbą odpowiedzi na dwa pytania: Którego z języków używać? Jak przygotowywać strony WWW zgodne ze standardami?

2006-07-01

10. Efekt rollover w oparciu o elementy div i style CSS

Animowane menu strony, którego opcje reagują na wskaźnik myszki, jest bardzo atrakcyjne. W artykule przedstawię, w jaki sposób wykonać takie menu, gdy dysponujemy obrazem narysowanym w GIMP-ie. Kod HTML menu będzie wykorzystywał elementy div oraz arkusze stylów.

2006-06-01

11. HTML: układ stałej szerokości

Układ o stałej szerokości znajduje zastosowanie między innymi w przypadku witryn ozdobionych szerokim graficznym banerem. Sztywne ustalenie szerokości gwarantuje, że przy zmianie wielkości okna przeglądarki, poszczególne elementy witryny nie będą się rozjeżdżały. Układ taki możemy przygotować wykorzystując jeden element div i odpowiednie style.

2006-05-01

12. Elementy div i style CSS w praktyce

Artykuł omawia kulisy powstawania witryny internetowej wyłącznie w oparciu o elementy div oraz kaskadowe arkusze stylów. Jako przykład służy witryna http://gwz.gajdaw.pl stanowiąca suplement do książki „Gimp w zastosowaniach” .

2005-11-01

13. Projekt układu strony w oparciu o elementy div oraz arkusze stylów

Projektowanie układu witryny z wykorzystaniem arkuszy stylów oraz sekcji div staje się coraz bardziej popularne. Coraz częściej firmy zajmujące się tworzeniem witryn zaznaczają w swojej ofercie, że układ jest przygotowany w oparciu o style i w sposób zgodny ze standardami. Z racji na różnice w interpretacji stylów pomiędzy różnymi przeglądarkami początkowe etapy rezygnacji z tradycyjnych układów tabelkowych mogą być kłopotliwe.

2005-09-01

14. Element META — dodatkowe informacje na temat witryny

Witryny internetowe są często wzbogacone o dane nazywane metainformacjami. Informacje te, ustalane elementami META , służą między innymi do identyfikacji autora, klasyfikacji zawartości oraz zwiększają możliwości wyszukiwania informacji w Internecie. W artykule przeanalizujemy wszystkie popularne elementy META opisując ich rolę oraz celowość użycia.

2005-08-01

15. Kontrolki formularzy

Formularze dostępne na stronach WWW zawierają szereg różnych kontrolek służących do wprowadzania danych. Artykuł szczegółowo omawia wszystkie elementy języka HTML dotyczące formularzy i wyjaśnia rolę oraz sposób wykorzystania poszczególnych atrybutów.

2005-05-01

16. CSS — kaskadowe arkusze stylów

Kaskadowe arkusze stylów dołączane do witryn WWW zawierają definicje formatów poszczególnych elementów HTML. Artykuł zawiera przegląd najważniejszych informacji dotyczących języka CSS.

2005-03-01

17. Cytaty, wykazy oraz elementy DIV i SPAN

Omówieniem cytatów, wykazów oraz elementów DIV i SPAN zakończymy cykl artykułów poświęconych podstawom języka HTML. Podsumowujące zestawienie zawiera listę wszystkich opisanych elementów HTML.

2005-02-01

18. Ilustrowanie witryn WWW

Niemal wszystkie współczesne witryny WWW zawierają elementy graficzne. Ikony, tła, fragmenty obramowań, ilustracje czy elementy tworzące menu to tylko niektóre z licznych przykładów dekoracji pojawiających się na stronach WWW. Artykuł omawia podstawowe wiadomości dotyczące umieszczania ilustracji na stronach WWW.

2005-01-01

19. Tabele HTML

Jednym z najważniejszych kroków nauki języka HTML jest opanowanie umiejętności tworzenia tabel. Wprowadzone do języka w celu ułatwienia prezentacji danych, tabele obecnie stanowią główne narzędzie do projektowania układu witryn.

2004-12-01

20. Hiperłącza

Jednym z głównych powodów ogromnego zainteresowania Internetem u schyłku XX wieku była funkcjonalność hipertekstu. Oto bez znajomości żadnych tajemniczych komend przeciętny użytkownik mógł wędrować po zasobach Internetu podążając ścieżką hiperłączy. W artykule przyjrzymy się nieco bliżej internetowym odnośnikom i przygotujemy kilka prostych witryn, wyjaśniających tworzenie hiperłączy.

2004-11-01

21. HTML - ćwiczenia w przygotowywaniu dokumentów zawierających tekst

Po teoretycznym opisie języka HTML pora na ćwiczenia praktyczne. Przedstawiona seria ćwiczeń pomaga w opanowaniu języka HTML oraz CSS w stopniu wystarczającym do tworzenia dokumentów składających się z tekstów.

2004-10-01

22. HTML - aplikacja języka SGML

Składnia języka HTML jest formalnie opisana w języku SGML. Specyfikacja, nazywana w skrócie DTD, precyzuje nie tylko dostępne znaczniki i elementy oraz zasady dotyczące ich zamykania, ale również dopuszczalne atrybuty, poprawne wartości atrybutów, a także określa dokładnie zawartość każdego elementu HTML.

2004-08-01

23. Składnia języka HTML

Język HTML jest ściśle związany z siecią WWW od początków jej istnienia. Wygoda korzystania z hipertekstu zawierającego odnośniki w połączeniu z prostotą samego języka spowodowała lawinowy wzrost zarówno użytkowników jak i osób publikujących na łamach WWW. Jednak do tworzenia atrakcyjnych, a za razem poprawnych dokumentów HTML, nie wystarczy pobieżna znajomość kilku znaczników.

2004-07-01


Reklama

Szkolenia z Zend Framework 2.0